Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je spánková apnoe dědičná? Manžel ji má diagnostikovanou od puberty a spí s dýchacím přístrojem, jiná léčba pro něj není. Dcera je zatím v pořádku, ale čekáme druhé dítě a ráda bych ještě věděla, jakým způsobem jej ukládat ke spánku? Dceru jsem podle instrukcí v porodnici dávala spát na bok (střídavě jeden a druhý), navíc měla reflux, takže postýlka byla ve zvýšené poloze. Nyní všude čtu, že je to riziko pro SIDS a mělo by spát na zádech a také ve zvýšené poloze? Dost se v tom ztrácím a mám obavu. Podložku jsme používali rok, nyní jdu koupit novou snímací desku (4 roky stará). Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, neřekla bych, že je spánková apnoe přímo dědičná, ale existují určité predispozice pro její vznik. Spíše jde o spaní na břiše, které může být jedním z rizikových faktorů, kdy může dojít ke zvýšenému riziku vzniku SIDS. Takže ve zvýšené poloze určitě spát může. Na boku také, ale lepší je zastabilizovat miminko při spaní na boku pomocí speciálních válečků, aby nedošlo k tomu, že se miminko samovolně překlopí z boku na břicho. Určitě Vám doporučuji používat monitor dechu a vzhledem ke stáří monitorovací podložky i koupi nové.