Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
28. 08. 2020 22:07

Reflux?

Od: Jana Novakova

Dobrý den, Mám doma 6tydeni holčičku a dneska se mi po dvou hodinách spánku začala v postýlce dusit. Máme monitor dechu-ten nespustil. Když jsem přišla k postýlce viděla jsem že sebou škube, je celá cerevena a nemůže se nadechnout. Z pusinky ji tekly jen sliny. Postýlku máme na jedné straně podlozenou a malá je na umělém mléku Sunar AR. Už od začátku v postýlce dost "chrci" a poslední dobou nemůže pořádně spát a pláče dokud ji nevezmeme na ruku a někdy pláče i na ruce. Dost často se stává že se jí zvedne žaludek ať už při dávání dudliku nebo kroucení se na ruce. Už nevim jak ji pomoci a hlavně jak zabránit případnému dalšímu dušení, protože to je něco strašného.

28. 08. 2020 22:07

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, nejprve doporučuji vyzkoušet i funkčnost monitoru - položit dceru do postýlky v bdělém stavu, zapnout monitor a dceru vyndat a poodstoupit od postýlky. Monitor by měl začít alarmovat po 20s. Je velmi pravděpodobné, že monitor nealarmoval, protože ještě snímal pohyby dcery - dle Vašeho popisu, že sebou "škubala". Je velmi pravděpodobné, že reflux má, s přibývajícím věkem by se měl její stav zlepšit a ublinkávání by mělo být menší. Do té doby byste ji měla krmit menšími porcemi, ale častěji( tzn.á 3h max. 4h - i v noci, nenechávat jí delší interval, dávka mléka dle její aktuální váhy vypočítaná z množství mléka na 24h). Krmit ji ve zvýšené poloze a po nakrmení ji nechat dostatečně odříhnout. Přes den ji při bdělosti často pokládat do polohy na bříško. Postýlku nechte ve zvýšené poloze a pokládejte dceru na bok při spaní - boky při dalším spánku vystřídejte. K případné fixaci, aby se při spánku nepřekulila na břicho, můžete použít i tzv. válečky.

Zpět

Slovník pojmů

Spánková apnoe

Pojmem apnoe se označuje onemocnění, při němž lidé přestávají během spánku dýchat nebo dýchají s nižší intenzitou. U miminek jsou tyto problémy způsobené nevyvinutým dechovým centrem v mozku. Pokud je dechová pauza příliš dlouhá, může vést k ALTE příhodě a nakonec i k úmrtí na syndrom náhlé smrti kojenců.

Více

Kurzy první pomoci

Více