Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
16. 05. 2023 14:35

Reč

Od: Iveta

Dobrý deň pani doktorka, synček má 21 mesiacov a ako nechce po mne opakovať slova. Pohybovo ne veľmi zdatný, jemná aj hrubá motorika úplne v poriadku. Rozumie úplne všetkým povelom, vie farby, geometrické tvary. Vie napodobniť niektoré zvieratka. Ale akosi nechce opakovať slova. Aktívne používa asi 15 slov. Bojím sa aby som niečo nezanedbala, keďže nechce opakovať. Ďakujem

16. 05. 2023 14:35

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, může mít jen opožděný vývoj řeči. Může se ještě hodně rozmluvit během následujících 2-3 měsíců a prostě se mu jen nechce, pokud rozumí všem příkazům, má s Vámi oční kontakt, zajímá se  přiměřeně o jiné děti, atd. Rozumí tomu, co mu říkáte, např. podívá se nějakým směrem, když ho o to požádáte - např. tam je auto a ukážete a on se tím směrem otočí. Je důležité jestli slyší, event. nechat ho vyšetřit na foniatrii a následně na logopedii ( zda dokáže tvořit určité hlásky). Pokud se Vám ale něco nezdá, bylo by vhodné domluvit se s Vaším pediatrem a nechat ho vyšetřit a event. se domluvit na dalším dovyšetření, na které Vás on sám může poslat. Měl by s Vámi vyplnit i M-CHAT dotazník - ohledně poruch autistického spektra, pokud jste nevyplňovaly na  preventivní 18timěsíční prohlídce? Vy můžete zkusit sama se synem ho hodně zapojit přes různé interaktivní knížky, kde musí i odpovídat(i přes jednotlivá slova), ne jen ukazovat.  

Zpět

Slovník pojmů

Výroba Nanny

Monitor dechu Nanny vyrábíme v České republice a celý proces je pod přísným dohledem. Z hygienických důvodů jsou prostory pro výrobu monitorů dechu oddělené od ostatní výroby. Podívejte se na video a sami se přesvědčte, jak naše továrna vypadá.

Více

Kurzy první pomoci

Více