Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den,mám 8miměsíční dceru a již 3.den má kašovité stolice asi 3-4x za den, ve stolici není ani krev ani hlen, teploty nemá, pije docela dost, močí taky dost, jíst moc nechce, vypadá to, že jí rostou zuby. Je možné, že by byl průjem při růstu zubů? Event.co jí můžu dát?
Dobrý den, určitě se průjem může objevit společně s růstem zubů. Nelze samozřejmě vyloučit, že se jedná o průjem infekčního původu. Dceři můžete podat Hylak 3x denně v dávce podle její hmotnosti a zavést dietu – tzn. pokud kojíte, můžete kojit dál, pokud nekojíte, tak místo umělého mléka, které dáváte, podejte po dobu průjmu bezlaktózové umělé mléko. Jako příkrm můžete podat např. rozmačkaný banán, vařenou rýži event. vařený brambor s mrkví, lze i masozeleninový příkrm, nedráždivé ovoce. Piškoty se při průjmu moc nedoporučují, lepší je kousek chleba, pokud má Vaše dcera již alespoň některé zuby prořezané a zvládá jíst kousky? Zkuste hodně nabízet tekutiny a kontrolujte močení. Na zastavení průjmu můžete použít i Smectu, pak ale Hylak nepodávejte ve stejnou dobu, nechte alespoň 1-2hodinový rozestup. Pokud by se průjem nelepšil, naopak by se horšil, event.by se objevil ve stolici hlen, krev, nebo by se změnila barva, event. by začala dcera méně močit, nechte dceru prohlédnout pediatrem, který může provést i další vyšetření – mimo jiné i např. provést výtěr rekta, a tak vyloučit či potvrdit případnou bakteriální příčinu průjmu.