Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
27. 11. 2020 06:34

Prújem

Od: Jiřina

Dobrý den mám 7 dení holcičku a včera měla úplně vodovou stolici jak poznám jestli nejni dehydratovana?? Samozřejmě kojím a plenky pocurala za den cca 3 - 4

27. 11. 2020 06:34

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, pokud měla jen 1 vodovou stolici, nezvracela a kojíte každé 2-3 hodiny, dehydratovaná by být neměla. V kojení pokračujte určitě dále a kontrolujte stav Vaší dcery, záleží i kolik stolic a jaké množství bude mít. Plně kojení novorozenci běžně mívají stolici vzhledu a konzistence "míchaných" vajíček( žlutou) i po každém kojení, ale také nemusí mít. Obecně 3-4 plínky počůrané za den jsou relativně málo, ale jde o to, jak moc je necháte naplnit a kdy je vyměňujete. Některé dnešní pleny již absorbují hodně tekutin, než začnou protékat. Mělo by jich být cca 6-7 za 24 hodin. Ale spíše to porovnejte vzhledem např. k předešlému dni, jestli močí zhruba stejně nebo Vám přijde, že močí méně. Pokud by měla další vodovou stolici, nebo by se vyskytla zvýšená teplota nebo horečka, nebo začala zvracet, byla by spavější, určitě zkontaktujte jejího pediatra a domluvte se na vyšetření, přeci jen je hodně malá. Existují 3 stupně dehydratace - lehký, střední a těžký stupeň a jednotlivé stupně se od sebe liší mírou dehydratace. Např.lehký stupeň odpovídá ztrátám cca 5% těl. hm., ke kterému ale u novorozenců může dojít velmi rychle, vzhledem k jejich nízké hmotnosti. Zpočátku mají oschlé rty, později se přidá i povlak na jazyku a suchost sliznic, začínají méně močit, mohou mít tzv. halonované ("vpadlé" oči), působí, že jsou více unavené, s prohlubující se mírou dehydratace mají snížený kožní turgor(postupně se kožní řasa pomaleji vyrovnává), při pláči by jim netekly žádné slzy, mohou být až apatické(nebudou na Vás reagovat nebo jen minimálně) - v těch těžších případech. Proto jak jsem psala výše, vzhledem k jejímu věku, pokud by se přidaly jakékoli jiné příznaky, nebo by měla další vodovou stolici, nebo by začala odmítat kojení, zkontaktujte neprodleně jejího pediatra.

Zpět

Slovník pojmů

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Riziko hrozí i zdravým dětem a i přes veškerou snahu pediatrů jsou konkrétní příčiny SIDS stále neznámé.

Více

Kurzy první pomoci

Více