Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den, paní doktorko, mám 5 měsíčního syna. Už 2 týdny, na pokyn naší pediatričky, dáváme zeleninu k obědu, ale sní tak třetinu a dopíjí mlíčkem (UM). Kdy lze začít dávat maso a jak často v týdnu? Kdy žloutek (nebo celé vajíčko?) A kdy ryby? Lepek a mléčné výrobky? Ovoce jsem pochopila, že až bude baštit masozeleninové příkrmy v pohodě, tak zařadit ovoce dopo nebo odpoledne. A je nutné dávat večer před spaním kaši, případně od kdy? V noci se budí jednou na krmení. A poslední dotaz: jak je to s jinými tekutinami? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, když té zeleniny sní více, tak mu můžete místo UM mléka, kterým danou zeleninu zapíjí, dát kojeneckou vodu, popř. čaj určený pro děti od ukonč. 6. měsíce – ale zpočátku toho moc nevypijí, jen pocucávají, ale je vhodné mu to nabízet, aby si zvyknul postupně i na jiné tekutiny. Když bude jíst dobře zeleninu, můžete k ní přidat maso – mělo by být 7x týdně, event. 1x týdně můžete maso nahradit uvařeným žloutkem. Nejprve začněte libovým – krůtí, kuřecí, králičí, později telecí, hovězí, ještě později libové vepřové. S bílkem počkejte až po roce věku. Když zavedete maso, můžete začít i s ovocem místo další dávky umělého mléka – zkoušejte postupně nejdřív 1 druhově a postupně přidávejte další druhy – kvůli vysledování případné alergie. Pokud tedy jí už zeleninu dobře, můžete postupně začít přidávat i maso a za týden klidně můžete zkusit dát i ovoce. Lepek by se měl dát mezi 4. a 6. měsíce postupně na seznámení – např. trochu mouky do zeleninového příkrmu, event.1/2 piškotu rozdrobit do ovoce 2x týdně. Později postupně množství lepku navyšovat. Pokud možno jídlo do 1 roku nepřisolovat a uměle nepřislazovat. Bílý jogurt můžete přidat cca po ukonč. 7. měsíci – nedávejte nízkotučný – měl by mít cca kolem 3% tuku. Kaši zatím bezlepkovou – např. rýžová, kukuřičná – můžete zkusit i nyní, pokud chcete, ale lepší dát přes den než na noc – z vlastní zkušenosti moje děti po ní měly žízeň, a pokud ji dostaly na noc, tak se budily ještě dříve než po podání mléka, navíc je i bolelo více břicho (hůř se tráví) – ale to je jen mé doporučení, každé dítě je jiné a některé děti po ní i spí lépe, takže rozhodnutí je na Vás. Nebo ji zatím nemusíte dávat vůbec a můžete ji přidat až později, např. kolem ukonč. 7. měsíce, tam už klidně můžete dát i s lepkem, pokud ho bude tolerovat, každý den. Ryby od ukonč.10. měsíce, lépe nejprve sladkovodní, později i mořské – např. losos, treska. Tvrdý sýr – typu eidam můžete začít dávat od ukonč. 10. měsíce, jen v malých dávkách a s nižším obsahem soli. Tvaroh také po ukonč. 10. měsíci a jen občas, ne každý den. Kolem 10. měsíce můžete dát na kousek chleba sýr typu žervé – můžete si ho udělat i doma, když necháte přes noc vykapat bílý jogurt přes plátno. Přidáním dalšího jídla (ovoce, jogurt, atd.) postupně nahradit další mléčnou dávku (UM/kojení) + zkoušet dát zapít vodou/čajem. Dítě od 6 měsíců do roka by mělo i tak mít k příkrmům min. 500- 750ml mléka resp. mléčných výrobků (UM/kojení/jogurt/sýr – dle přibývajícího věku) za 24 hod + doplněné o další tekutiny (voda, neslazený čaj). Dítě od 1 roku do 2 let min. 300 ml mléčných výrobků za 24hod.(UM/kojení/jogurt/sýr). Z kravského mléka vařit až po roce věku (např. kaše). Kvůli alergii se nedoporučuje dávat k pití syrové kravské mléko dříve než po 2. roce věku.