Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
28. 02. 2021 19:51

Péče o miminko

Od: Bára

Dobrý den, mám doma 3 měs. miminko. Při "manipulaci" malé lupe a chrupe v ramínkách, páteři, někdy mám pocit i pod zadečkem, jakoby kyčle atd. Jsem z toho docela špatná, malá je v pohodě, podle všeho jí to nebolí, nebrečí. Když ji držím př. na kolenou, cítím na rukách jak ji to tam chroupe to i při jiných polohách, když ji nosím atd. jak už jsem se zmínila výše... Podle pediatra je to normální, tak nevím, já mám akorát pocit frustrace, že dělám něco špatně, abych ji neublížila. To samé při nošení... Všude čtu, že špatnou polohou pro nošení dítěte je vertikální poloha... Já malou nosím, jedna ruka pod zadečkem druhá drží hlavičku, ve vertikální poloze, i když ji mám spíš nahoře a hlavička jakoby přepadává lehce přes rameno, abych právě ulevila páteři atd. proto se chci zeptat, jestli se dá tímto nošením ublížit a způsobit př. skoliózu a problémy s páteří, stále to řeším, aby jí ta páteř nesesedala díky váze hlavičky nosím ji jen v případě, že brečí nebo je protivná, a nikdy to podle mě není dlouho, je už docela těžká, tak po chvilce ji pokládám na přebalovák a pak ještě řeším utišení při pláči... mám ji v již zmiňované "vertikální" poloze přitisknutou na sobě a samozřejmě s podpěrou hlavičky, při utišení s ní jakoby jemně houpu " třesu"jako bych ji vyzdvihovala nahoru, hlavička je fixovaná, pohyb je v celé váze dítěte, jakoby ji šoupu po svém těle nahoru a dolů, někdy i v "rychlejším tempu" jakoby hop hop hlavička je vždy fixoná nevím jak to popsat a ve většině případů se houpu v těle i já ,nebo sedím na gauči a mám na kolenou hlavička podepřená oběma rukama a drncám kolenama a hlavička se jí jakoby třese,něco jako v kočárku při nerovném terénu dělám to lehce, hlavička je fixovaná, nebo, když ji chovám v té vertikální poloze a jakoby mi padá dolů, už něco váží, jakoby si ji "nadhodím" hlavička fixovaná a je tělem opřená o mě, není to nadhození v daném slova smyslu, určitě chápete, co tím myslím atd... Je to jen takové "posunutí" výš.. Řeším to, jelikož jsem si přečetla o syndromu třeseného dítěte a mám strach abych ji neublížila těmito a jinými pohyby. Moc Vám děkuju za odpověď.

28. 02. 2021 19:51

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, ano vertikální poloha obličejem k sobě sice není úplně nejlepší, může docházet k tomu, že se více přetěžují určité svalové skupiny a tzv. "přetahujeme" miminko více na 1 nebo na 2. stranu a tím mu můžeme patologicky měnit postavení těla, nicméně pokud v této pozici miminko není dlouhodobě, není to zas tak strašné. Můžete zkusit pozice střídat, vhodná je např. pozice, kdy si opřete dítě stočené do klubíčka jeho zády o svůj hrudník, nebo ho opřete o svou paži bokem k Vašemu tělu, popř. pozice na tygříka - odkazuji Vás v tomto na internet, lze najít spoustu odkazů včetně videí, kde je to i názorně vidět. Popisem to nejde zcela přesně popsat. Vzhledem k tzv. chroupání v lopatkách a v ostatních kostech nelze přesně říci, čím by to mohlo být. Pokud dáváte Vigantol(vit. D) pravidelně tak, jak máte - (1-2 gtt.1x denně p.o.), mělo by být vše v pořádku. Při zhoršování nebo trvání proberte během preventivní prohlídky znovu se svým pediatrem. Vzhledem k natřásání a pohupování - pohupování nevadí, pokud jí přidržujete hlavičku, natřásání bych eliminovala, ale vzhledem k Vašemu popisu bych řekla, že jste jí syndromem třeseného dítěte neohrozila. Eliminovala bych určitě natřásání koleny.

Zpět

Slovník pojmů

Zdravotní indikace

Monitor dechu je vhodný pro všechna miminka, protože záludnost syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS) spočívá v tom, že nečekaně postihuje i zdravé děti.

Více

Kurzy první pomoci

Více