Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den, mám 2 týdenní dceru, narozenou v termínu, plně kojím, dcera přibírá dost, již přibrala zpět na svou váhu, kterou měla při porodu, vypadala spokojeně, dosud pila krásně, v klidu, ale teď poslední 2 dny, vždy večer při kojení před delší pauzou před spaním se asi po 2 minutách kojení začne kroutit a vztekat se, pak se chce opět přisát, když jí dám zpět prso, chvíli pije, a poté se opět vše opakuje a nakonec pláče a z kojení není nic. Chtěla bych se zeptat, čím to může být? Pak pláče, až z toho usne.Poté se vzbudí za 3 hodiny a pije zcela klidně. Jinak pije cca po 2 hodinách.
Dobrý den, příčin může být mnoho, během kojení dochází zároveň i k pohybu střev a v tomto období se často mohou začít objevovat i novorozenecké koliky, popř. můžete mít přechodně méně mléka, nebo se může objevit 1. růstový spurt, kdy Vaše dcera potřebuje přechodně větší množství mléka, popř. večer je již hodně unavená a nevytáhne si z prsu tolik mléka, kolik by potřebovala. Nebo když je v okolí hodně vjemů, a dcera se plně nemůže soustředit jen na kojení. Pokud by šlo o koliky, je vhodné, když ji necháte i během kojení několikrát odříhnout, přiložíte ji k prsu pokud možno dříve, než začne brečet, protože při pláči poté spolyká hodně vzduchu, mezi kojením masírujte bříško po směru hodinových ručiček. Když bude bdělá, tak ji pokládejte často alespoň na chvíli na bříško. Dále můžete podat i probiotika, popř. léky proti nadýmání před kojením. Vy můžete zkusit vyeliminovat ze stravy veškeré nadýmavé potraviny, včetně perlivých nápojů. Pokud by šlo o růstový spurt, zkuste vytrvat v kojení, brzy se množství mléka potřebám dcery přizpůsobí, laktaci dále můžete podpořit dostatečným přísunem tekutin u Vás, včetně pití kojících čajů. Pokud by byla příčinou u dcery zvýšená únava, zkuste ji nakrmit o chvíli dříve než obvykle. Při kojení se věnujte jen dceři a zkuste vyeliminovat veškeré rušivé vjemy, pokud je to možné. Pokud by se to nelepšilo, můžete se poradit s pediatrem své dcery, který ji zároveň může vyšetřit.