Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zkouším syna odstavit od kojení, za týden mu bude rok. Nyní už pije jen večer před spaním a dále ještě 1x v noci ode mě. Jinak přes den, ráno pečivo a šunka nebo sýr nebo žervé, dopolední svačina ovoce, k obědu má maso se zeleninou a brambory/těstoviny nebo rýže, k odpolední svačině jogurt s ovocem asi 150 ml,někdy bez ovoce a kousek pečiva, k večeři někdy kaši bezmléčnou cca 200 ml nebo to, co měl k obědu,nebo pečivo a žervé. K tomu všemu přes den vypije dohromady cca 500-600ml čaje nebo vody. Váží 9 kg. Jde mi o to, že jsem mu zkoušela dát umělé mléko-různé značky a i jsem zkusila různé lahvičky, ale on to vůbec nechce, vždy se trochu napije, ale pak to plive a už to nechce. Jak moc vadí, až přestanu kojit úplně, že nebude mít umělé mléko, mohu mu zkusit dát kravské? Nebude mu to výživově chybět?
Dobrý den, po roce věku by měly mít děti cca 300-330 ml mléčných výrobků za 24 hodin, ale počítají se všechny mléčné výrobky, nejen umělé mléko a kojení, tzn. i jogurty, mléčné kaše, tvarohy, sýry- např. eidam, žervé. Tím, že má pestrou stravu, tak by živin měl mít dost. Syrové kravské mléko sice není úplně ideální, je mimo jiné velmi chudé na množství železa, vitaminy, minerály oproti umělému mléku, které je o toto i o další látky obohaceno. Nicméně pokud by nechtěl vůbec žádné umělé, tak mu můžete kravské mléko, např. 150 ml přes den přidat k pestré stravě, kterou má. Pokud netrpí výrazným atopickým ekzémem? Nebo můžete někdy udělat i bramborovou kaši, přidat tvaroh na obměnu s jogurtem, atd. Nezapomeňte na dostatek tekutin.