Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
09. 02. 2018 12:30

Monitor dechu signalizuje, že miminko dýchá méně jak 8x za min

Od: Lucie Heberová

Dobrý den, v současné době je mému chlapečkovi 6 měsíců. Před týdnem signalizoval monitor dechu, že malý dýchá málo, tedy dle návodu méně jak 8x za min. Po testu, zda monitor dechu funguje, jak má, jsem tedy s malým navštívila pohotovost v nemocnici. Uvedla bych, že malý tu noc špatně spal, byl plačtivý, usnul až v půl třetí ráno (prořezávají se mu zoubky) a měl rýmu. Monitor pak signalizoval kolem půl osmé ráno. Lékařka malého vyšetřila, uvedla, že dýchání má čisté, rovněž srdíčko tluče správně. Dále jsme byli na kontrole u naší praktické dětské lékařky, která rovněž neshledala nic závažného. Dnešního dne v půl šesté ráno (opět pro proplakané noci, kdy tedy dnes usnul již kolem jedné hodiny) monitor opět signalizoval, že malý málo dýchá. Nebyl promodralý, pouze se mi zdál bledší a opět koukal unaveně a myslím, že dost vyděšeně. Neplakal. Chtěla bych se Vás zeptat, zda se mám nějakým způsobem znepokojovat a zkusit navštívit ještě jiného lékaře. Ptám se, že ve mně dost vzbuzuje obavy, že když byl tak monitor dechu vyvinut, aby signalizoval, když kojenec dýchá méně jak 8x za min, že by to mohlo poukazovat na nějaký závažnější problém. Ještě bych řekla, že naše dětská lékařka je k monitoru dechu dost skeptická, kdy mi řekla, že kolem půl roku, že je ten monitor už zbytečný, protože miminko se už pohybuje a tím se dechy nezaznamenávají. To mi připadá dle mého selského rozumu jako dost nepravděpodobné, protože v tomto případě, kdyby se miminko hýbalo, tak přeci monitor zaznamená ty pohyby jako nádechy a rozhodně nebude signalizovat, že dýchá málo? Ještě bych se chtěla zeptat, zda máte zkušenosti s napojením dvou podložek v jedné postýlce k jedné jednotce. Já to tak mám napojené na základě doporučení známých a i vzhledem k tomu, že je u jednotky prodlužovací kabel s rozdvojkou, tak mi to tak přijde logické. Nicméně na technické lince mi operátorka řekla, že by to takto napojené být nemělo, že se třeba mohou desky rušit. Já si ale opět myslím, že by to maximálně ukázalo více nádechů než miminko ve zkutečnosti dýchá a ne méně (v případě že by leželo přes obě podložky a obě by počítaly jeden nádech, tedy jednotka by myslela, že se nadechl dvakrát). Když jsem to testovala, tak to fungovalo správně i s takto napojenými podložkami. Děkuji za odpověď

09. 02. 2018 12:30

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, tím, že Vašeho syna vyšetřil opakovaně pediatr a konstatoval, že jeho stav je v pořádku, bych se uklidnila. Samozřejmě nikdy nelze vyloučit, že k podobné příhodě nedojde znovu. Nicméně, tím, že se to stalo opakovaně, ale malý dýchal normálně, bych být Vámi i z hlediska toho, že je Váš syn již 6 měsíců starý, přemýšlela o tom, že monitor postupně přestanu používat. Miminko je v tomto věku již skutečně mnohem pohyblivější a může se stát, že se dostane ať už částí těla, nebo dokonce i celým tělem z podložky pryč, a tak začne monitor alarmovat, i když dítě dýchá zcela normálně. I SIDS( tedy syndrom náhlého úmrtí kojence) je nejvíce pravděpodobný do věku 6ti měsíců. Dají se samozřejmě provést ještě jiná vyšetření, která jsou ale pro dítě, které jinak prospívá, při běžném klinickém vyšetření má vše v normě, zbytečně zatěžující. Můžete se o všem domluvit s Vaším ošetřujícím pediatrem. Podrobnější odpověď o jaká vyšetření se jedná viz mé odpovědi na otázky níže týkající se monitoru dechu zde na stránkách. K Vaší další otázce, určitě bych nenapojovala 2 podložky k 1 monitoru zároveň, protože opravdu může docházet k rušení, ke špatnému snímání dechů, a poté ke špatnému vyhodnocení. Navíc dítě by leželo jen na 1 podložce, na 2. jen minimálně nebo vůbec a snímání dechů - tedy dýchacích pohybů, ne pohybů celého dítěte - je tímto také narušeno. Další věcí je, že dle rozměrů podložky (305x500x15mm) byste ani 2 podložky do dětské postýlky klasických rozměrů (120x60/max.70cm) vedle sebe nemohla napojit, protože by se tam nevešly. Kdyby se vešly, tak ale u postýlky se šířkou 60cm, by se určitě lehce nadzvedávaly, a tak by opět nesnímaly správně. Dále by tedy max. mohly být umístěny za sebou, to ale ztrácí úplně smysl, protože by 1. nebo 2. nemohla snímat dýchací pohyby dítěte.

Zpět

Slovník pojmů

Zdravotnický prostředek

Do této kategorie patří mnoho různých výrobků, které se používají ve zdravotnictví od náplastí až po přístroj na magnetickou rezonanci. Pomůcky musí splňovat pravidla stanovená v zákoně o zdravotnických prostředcích č. 375/2022 Sb.

Více

Kurzy první pomoci

Více