Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobry den, chtela bych se zeptat jak poznat a jak casto (po jake dobe) zvysovat davku umeleho mleka ? treba tyden ? nebo drive ? mam pro malou umele .. a ted ji zvlasnu dat 1 lahev sveho odstrikaneho .. je ji 12 dni a vypije 70 ml mleka... davam ji cca kazde 3 hodiny.. sama se tak budi nekdy je to o 15 min driv nekdy dyl .. v noci se budi po 4 hodkach ... ale me prijde, ze by jeste pila kdybych ji dala vice .. muze se prezrat ? neni brzo ji davat vice ? vubec si nevim rady ... pomery davkovani jsem cetla, ale ani tak nevim .. porodni vahu mela 3380g .. a ted ma o 90g mene (vazila na kontrolnim vazeni 10 den) a jak spravne poznam, ze ji boli brisko? vubec to neumim odhadnout .. nekdy rve a ja netusim proc .. nevim, zda ma hlad ..nebo zda ji boli bricho.. a ohledne jidla jeste .. ne vzdy se ji podari si po vypiti lahve krknout .. je to take na skodu? v porodnici mi rekli, ze si krkat nemusi ..
Dobrý den, na její nynější váhu by měla vypít cca 500 ml/24 hod., ale je to orientační, každé dítě má trochu jinou potřebu, v teple může mít i větší. Pokud pije cca 7x za 24h, vychází to cca 70 ml na dávku. Zvýšit dávku můžete, pokud bude nevrlá po jídle a bude hledat. Nelze určit přesně časový termín. Většinou se zvyšuje o 30 ml vody + 1 odměrka a necháte vypít, co vypije. Postupně zjistíte, že pláče jinak, když jí bolí bříško, když má hlad, když chce pochovat a být u Vás. Zezačátku to chce vyzkoušet postupně vše. Po jídle některá miminka nemusí skutečně odříhávat, ale většinou je pak více trápí bříško. Zkuste ho nechat déle přizvednutého ve vertikální poloze opřeného o Vás, popř. v klubíčku nebo na tygříka - někdy tyto polohy pomohou ke snadnějšímu odříhnutí.
Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Riziko hrozí i zdravým dětem a i přes veškerou snahu pediatrů jsou konkrétní příčiny SIDS stále neznámé.
Více