Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
01. 04. 2020 14:34

Krev ve stolici

Od: Zdenka Brožová

Dobrý den. Mám dceru 5m, stále plně kojíme, malá krásně prospívá. Občas mi ale natolik pohmoždí bradavku, že při kojení saje s mlíčkem i krev. To vede k natrávení krve a černé stolici nebo stolici s černými kousky. Chci se zeptat, zda-li musím z toho prsu kojit? Jak nejrychleji zahojit prso? A je to pro dceru rizikové, když mlíčko s krví vypije? Jde mi o to, že dcera nepláče, mlíčko jí chutná. Spí, vyprazdňuje se, vše stejné. Nerada bych jí ale způsobila obtíže. Máme kojení vybojované, po narození nechtěla pít, byla línější, v porodnici vždy s asistencí PA. Nakonec i technika kojení správná, nicméně jak je větší, tak samozřejmě lelkuje a jsem ráda, že vůbec chvíli baští, takže změna pozice atd mi v nepohmožďování bradavek nepomůže. Co jí rostou zoubky (které jsou zatím jen vidět, nikoli cítit), tak si o bradavku masíruje dásně. Nic jiného nechce. Nechci, opravdu nechci se vzdát kojení. Moc děkuji za Váš čas. S pozdravem Z.B.

01. 04. 2020 14:34

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, chápu Vás, nemusíte se plně vzdát kojení, ale určitě není vhodné, aby Vaše dcera pila mléko s krví. Pokud je bradavka hodně pohmožděná, nekojte z prsu, dokud se bradavka nezahojí a zkuste mezitím kojit jen z 2. prsu. Z pohmožděného prsu jen odstříkávejte, ale toto mléko dceři nedávejte, pokud je v něm krev. Na hojení Vám pomůže namazat bradavku bepanthenem, popř. ještě lépe a rychleji se hojí, pokud použijete hydrogelové polštářky(např. od medely), které můžete zakoupit v lékárně - nevím tedy, jestli zrovna nyní v této době jsou dostupné. V největší nouzi i můžete vytlačit pár kapek mateřského mléka a nechat je zaschnout přímo na bradavce, ale u tohoto bude hojení probíhat nejspíš pomaleji. Dejte dceři na kousání a masáž dásní různá kousátka. Pokud dcera z prsu nepije a jen si masíruje dásně, tak jí prso v tu chvíli vezměte a dejte jí ho, až bude chtít pít, vím, je to náročné. Ale pokud Vás bude "kousat" dále, bradavky se budou hojit hůř. Pokud by to opravdu nešlo, musela byste přejít i např. na přechodnou dobu na umělé mléko, nebo i jen na pár dávek během dne a nakombinovat to s kojením, záleží, jak moc máte bradavky poškozené. Popř. tím, že jí je už 5 měsíců, tak můžete zkusit začít s příkrmy zeleninovými, pokud jste ještě nezačala. Event. zkusit zkontaktovat laktační poradkyni ve Vašem okolí a nechat si zkontrolovat techniku kojení.

Zpět

Slovník pojmů

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Riziko hrozí i zdravým dětem a i přes veškerou snahu pediatrů jsou konkrétní příčiny SIDS stále neznámé.

Více

Kurzy první pomoci

Více