Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den. Mám dceru 5m, stále plně kojíme, malá krásně prospívá. Občas mi ale natolik pohmoždí bradavku, že při kojení saje s mlíčkem i krev. To vede k natrávení krve a černé stolici nebo stolici s černými kousky. Chci se zeptat, zda-li musím z toho prsu kojit? Jak nejrychleji zahojit prso? A je to pro dceru rizikové, když mlíčko s krví vypije? Jde mi o to, že dcera nepláče, mlíčko jí chutná. Spí, vyprazdňuje se, vše stejné. Nerada bych jí ale způsobila obtíže. Máme kojení vybojované, po narození nechtěla pít, byla línější, v porodnici vždy s asistencí PA. Nakonec i technika kojení správná, nicméně jak je větší, tak samozřejmě lelkuje a jsem ráda, že vůbec chvíli baští, takže změna pozice atd mi v nepohmožďování bradavek nepomůže. Co jí rostou zoubky (které jsou zatím jen vidět, nikoli cítit), tak si o bradavku masíruje dásně. Nic jiného nechce. Nechci, opravdu nechci se vzdát kojení. Moc děkuji za Váš čas. S pozdravem Z.B.
Dobrý den, chápu Vás, nemusíte se plně vzdát kojení, ale určitě není vhodné, aby Vaše dcera pila mléko s krví. Pokud je bradavka hodně pohmožděná, nekojte z prsu, dokud se bradavka nezahojí a zkuste mezitím kojit jen z 2. prsu. Z pohmožděného prsu jen odstříkávejte, ale toto mléko dceři nedávejte, pokud je v něm krev. Na hojení Vám pomůže namazat bradavku bepanthenem, popř. ještě lépe a rychleji se hojí, pokud použijete hydrogelové polštářky(např. od medely), které můžete zakoupit v lékárně - nevím tedy, jestli zrovna nyní v této době jsou dostupné. V největší nouzi i můžete vytlačit pár kapek mateřského mléka a nechat je zaschnout přímo na bradavce, ale u tohoto bude hojení probíhat nejspíš pomaleji. Dejte dceři na kousání a masáž dásní různá kousátka. Pokud dcera z prsu nepije a jen si masíruje dásně, tak jí prso v tu chvíli vezměte a dejte jí ho, až bude chtít pít, vím, je to náročné. Ale pokud Vás bude "kousat" dále, bradavky se budou hojit hůř. Pokud by to opravdu nešlo, musela byste přejít i např. na přechodnou dobu na umělé mléko, nebo i jen na pár dávek během dne a nakombinovat to s kojením, záleží, jak moc máte bradavky poškozené. Popř. tím, že jí je už 5 měsíců, tak můžete zkusit začít s příkrmy zeleninovými, pokud jste ještě nezačala. Event. zkusit zkontaktovat laktační poradkyni ve Vašem okolí a nechat si zkontrolovat techniku kojení.
Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Riziko hrozí i zdravým dětem a i přes veškerou snahu pediatrů jsou konkrétní příčiny SIDS stále neznámé.
Více