Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Jak mohu pomoci svému miminku při „prdíkách“?
Pokud kojíte, snažte se nekonzumovat nadýmavé potraviny ( např. čerstvé pečivo, nadýmavá zelenina – brokolice, květák, zelí, ale i např. paprika, dále čokoláda, perlivé nápoje…). Dále nechte miminko po každém krmení dostatečně odříhnout, nepřekrmujte ho. Po odříhnutí ho můžete dát do pozice tzv. „tygříka“ – miminko leží svým bříškem na Vašem předloktí , ruce a nohy má volně, hlavičku má položenou ve Vaší loketní jamce. Nebo ho dejte do pozice tzv. „kolébky“ – opřete si ho zády o Váš hrudník a skrčte a mírně mu přitáhněte nožky směrem k bříšku. Můžete mu provést šetrnou masáž bříška krouživými pohyby po směru hodinových ručiček – toto ne bezprostředně po jídle, aby Vám miminko nezačalo zvracet. Můžete i použít volně prodejné probiotické přípravky – např. Biogaia,Biopron Junior, Espumisan.
Dětská chůvička je přístroj, který rodiče upozorní na pláč dítěte. Jedna jednotka je poblíž dětské postýlky, druhou má rodič u sebe v jiném pokoji. Když například začne děťátko plakat, maminka nebo tatínek to uslyší na svém přístroji. Existují i chůvičky s kamerou přenášející kromě zvuku i aktuální obraz miminka.
Více