Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
20. 08. 2019 23:22

Dcera blázni

Od: Tereza

Dobry den, Mam dvou mesicni holcicku, prospivame krasne, kojime, trosku nas trapi prdiky ale chci se zeptat na jinou vec. Mala kazdy vecer nez usne jakoby blazni, vzdycky skoro usne a pak ji vystreli oci a zacne sebou skubat a trhave dychat a machat rucickama a tekat ocima po pokoji, no jako malej blazinek. Tohle se opakuje treba 6krat po sobe. Je mozne ze to je priznak nejakeho neurologickeho problemu? Neprijde mi to uplne normalni tyhle stavy pred spanim a zkousela sem ji pres den moc moc nezatezovat aby nemela tezkou hlavu vecer atd... a stejne kazdy vecer to same, jakoby magorila :( A zkousime davat i kapky baby calm ale zvladne to i snima :/ Dekuju za pomoc

20. 08. 2019 23:22

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, nemusí to hned znamenat přímo neurologický problém. Je možné, že malou při usínání něco ruší a lekne se toho, a poté reaguje touto reakcí, dále je možné, pokud během dne méně spí, nebo nedostatečně a častěji se budí, že díky únavě, která se večer vystupňuje je „přetažená“ a než usne, tak to trvá déle a takto reaguje. Další možností je, že neurologická soustava se v tomto věku ještě stále vyvíjí a je nezralá a vypořádává se s mnoha vjemy např. i tímto způsobem. Zkuste vyeliminovat všechny rušivé zvuky, místnost před spaním dostatečně vyvětrat, odstranit z blízkosti postýlky i veškerou elektroniku, včetně mobilních telefonů, zavést si režim a určitý rituál před spaním, pokud nemáte, snažit se jí uspat zhruba ve stejnou dobu, nechat si před ukládáním do postýlky dostatek času, abyste Vy ani ona nebyly ve stresu, že je dost pozdě a musí se jít hned spát, atd. Pokud by stav trval, nebo se zhoršoval, prokonzultujte to s jejím pediatrem. Můžete stav zkusit i natočit na video a následně ukázat pediatrovi.

Zpět

Slovník pojmů

Zdravotní indikace

Monitor dechu je vhodný pro všechna miminka, protože záludnost syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS) spočívá v tom, že nečekaně postihuje i zdravé děti.

Více

Kurzy první pomoci

Více