Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
16. 12. 2021 10:07

Časté blinkání, brečení

Od: Pavla

Dobrý den, syn má 9 týdnů, plně kojeny. Ze začátku spokojené spavé miminko, cca od 4.tydne začal být více ubreceny, občas ublinkaval v různých časech od kojení, klidně i 2 hodiny po kojení, hůře spal, chtěl se chovat, kojila jsem po 3 hodinách v noci interval 5,4,3 h. Plus se objevila vyrážka v obličeji, na hrudniku a na zádech, 2 tydny jsem mazala mastickami z kožního. Na 6ti týdenní prohlidce stav bezezmen, jen se zlepsila vyrazka na telicku, v obliceji stejne, doktorka doporučila dietu s podezřením na ABKM. Po dvou dnech se začala lepsit vyrážka v obličeji, na kožním mi řekli, že jim to přijde moc brzy po nasazení diety, takze to zřejmě s alergii nesouviselo. Pláč, ublinkavani i spaní se trochu zlepsilo. Teď od soboty začal vyžadovat častější kojení, cca po 2 hod. Poslední 3 dny ale zase hodně brečí, propina se, zaklani hlavičku, hodně blinká, začal se budit častěji i v noci. Většinou pije hezky, nekdy se více pouští, často se ale u pití zakuckava. Když brečí tak někdy nevím jestli ho bolí bříško nebo je to spíš hlady, když nabídnu prso, pije. V náručí usne, ale když prendam do postylky za chvili je vzhůru. Už moc nevim co dělat, zde má dieta vubec smysl. Děkuji předem za rady.

16. 12. 2021 10:07

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, pokud měl vyrážku, velmi pravděpodobně to byl nějaký typ ekzému, je možné, že měl i ABKM. Chlapci obecně trpí více na koliky. Pokud kojíte a je podezření na ABKM, je opravdu třeba striktně vyloučit všechny mléčné výrobky, i ty kde jsou jen stopy mléka. Může vadit i hovězí - kráva, a telecí. Býk by vadit neměl jako maso. Dále je třeba dát pozor na to, co jíte dalšího - vadí cibule, česnek, koření, nadýmavá zelenina, někdy můžou vadit i papriky, čokoláda, cukroví v této době, čerstvé pečivo, perlivé nápoje, atd. Nechte ho dostatečně odříhnout po jídle, nechte ho spát na boku , aby popř. nedošlo k vdechnutí mléka při ublinkávání. Dále můžete provést masáže bříška ve směru hod. ručiček, popř. různé polohování - " na tygříka", atd. Dejte probiotika, pokud je i hodně zaplynovaný, můžete přidat např. espumisan - s odstupem. Pokud by to přetrvávalo, můžete zkusit vyzkoušet i umělé formule pro ABKM - může Vám napsat pediatr i jen na zkoušku, jestli dojde ke zlepšení.

Zpět

Slovník pojmů

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Riziko hrozí i zdravým dětem a i přes veškerou snahu pediatrů jsou konkrétní příčiny SIDS stále neznámé.

Více

Kurzy první pomoci

Více