Nechte si poradit

Lékařka radí

Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.

Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.

Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.

Vložte dotaz
25. 02. 2020 15:12

Bolavé bříško a narikani při krmení - měsíční kojenec

Od: Jenny

Dobrý den, mám měsíční dcerku, nar. čtyři dny po termínu s por. váhou 4970 g. Kojena, cca po 14 dnech pláč, krouceni, prisuzovano bolavemu bříšku, tzv. prdikum. Davan při každém kojení Espumizan, kdy dceři v bříšku úplně bublalo a stejně plakala. Poté místo toho doporuceno užívat pouze Bio Gaiu. A také po každém kojení dokrmovat UM. Ve 3 týdnech vážila dcera 4200g pila 6-7x denně tak 80-90 na dávku po převážení. Nyní při dokrmovani UM již nechce tolik sat, váhu nemám, takže již nemám přehled kolik vypije z prsou. Dokrm UM pak 60 i 90 ml. Můj dotaz směřuje k tomu - dcera se u kojení i prikrmu propina, kroutí, narika, i kdyz žádné prdiky nemá. Cim to? Nemůže mít nějaký žaludeční ci zažívací problém? Také večer pravidelně hodinu po usnuti se probudí s pláčem narkem a je treba i 2 hod k neutiseni. Dekuji.

25. 02. 2020 15:12

Odpovídá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, předpokládám, že váha ve 3 týdnech byla 5200g a šlo pouze o překlep. Dokrm UM jste dostaly velmi pravděpodobně proto, že dcera vypila málo a nepřibírala nejspíš tolik, kolik by měla, ne proto, že jí bolelo bříško. Může jít i tak „pouze“ o koliku – tzv. prdíky. Nemusí jí sedět umělé mléko, záleží, jestli se to rapidně zhoršilo po přechodu na UM. Tím, že kojíte, je třeba, abyste si hlídala, co jíte a pijete. Můžete zkusit polohovat do klubíčka, provádět masáže bříška po směru hodinových ručiček a další obecné doporučení – viz dotazy ohledně koliky níže. Je i důležité, jak často má stolici a jak stolice vypadá, zda zvrací. Zkuste podávat UM z antikolikové lahve. Nechat po kojení dostatečně odříhnout. Doporučuji blíže prokonzultovat s Vaším pediatrem.

Zpět

Slovník pojmů

Kalibrace

Ve snímací podložce je senzor, který zachytí i ty nejjemnější pohyby miminka. Jeho životnost je dva roky, poté citlivost klesá. Proto je po uplynutí této doby nutné koupit k monitoru dechu novou podložku. Starou nejde nijak “kalibrovat” a její používání tím bezpečně prodloužit.

Více

Kurzy první pomoci

Více