Pokud si nejste jistí s čímkoliv v péči o miminko, poraďte se s dětskou lékařkou MUDr. Lucií Skálovou. Pošlete váš dotaz a radu lékařky tu za několik dní zveřejníme.
Rychlou odpověď na vaši otázku můžete zkusit najít v již zodpovězených dotazech.
Rádi vám pomůžeme. Na druhou stranu váš pediatr zná dítě nejlépe a naše rady nemohou nahradit komplexní lékařskou péči. Pokud je situace naléhavá, kontaktujte vašeho lékaře nebo přímo linku 155.
Dobrý den, ráda bych s Vámi zkonzultovala vhodnost nasazené léčby. Na tříměsíční prohlídce jsme měli očkovat první dávku Hexy. Jelikož mám angínu a dceři teklo z nosu, navrhla doktorka streptest, který jsme udělali a který byl pozitivní. Nechala jsem ho udělat i ostatním dětem a dcera (2 roky) je negativní, syn (3,5 r) pozitivní. Synovi diagnostikovala ještě obstrukční bronchitidu. CRP se nikomu nedělalo. Dceři nasadila Augmentin, synovi Klacid, Ventolin a Flixotide. Jeden známý lékař (ne pediatr) se velmi divil nad předepsáním Augmentinu, konkrétně říkal, že lékem první volby mají být klasické peniciliny (tedy fenoxymethylpenicilin = acidostabilní penicilin V - Ospen, PenBene nabo Klacid). Příměs kyseliny klavulanové (acidum clavulanicum), jakožto inhibitoru širokospektrých beta-laktamas, je prý k ničemu. Augmentin a další podobné přípravky, které jsou založeny na kombinaci aminopenicilinu s inhibitory beta-laktamas, se prý používají u infekcí, kde je podezření na patogena, který může tvořit enzym, který by nechráněný penicilin rozložil. Ještě hovořil o kyselině klavulanové... Sama tomu nerozumím ani trochu, ale na tomto základě nemám z léčby dobrý pocit. Hlavně proto, že dětem "na první pohled" nic nebylo, jedly, běhaly, spaly, jen syn měl rýmu a kašel, obě dcery rýmu, přičemž ta mladší jen trochu (tekla jí z nosu voda). Je podle Vás nasazená léčba vhodná a nutná? Druhý dotaz se týká prostřední zatím zdravé dcery - je možné, že by jako jediná neonemocněla? (manžel dostal dnes také ATB, i když v podstatě "na přání" - výtěr se nedělal, CRP měl 22, krk trochu zarudlý, ale protože máme doma angínu a manžel je astmatik, dostal OSPEN - jsem za tento přístup celkem naštvaná, ale to už je jiná věc) Poslední dotaz se týká obecně používání prostředků na kašel a rýmu. Nyní máme doma Ditustat, Stoptussin, kapky s Neomycinem a Dithiaden. Já nejsem příznivcem tlumení kašle a rýmy, myslím, že mají svůj účel, když jsem byla malá, rodiče mi nic nedávali, vždy jsem si rýmu "odsmrkala a odkašlala", ale vlastně nevím, co je dobře. Pokud už nějaké kapky podávám, má smysl to dělat jen nárazově při obtížích (jako např. jen před spaním a ne 4x denně jak se píše na krabičce)? Omlouvám se za obsáhlý dotaz a moc děkuji, Tereza.
Dobrý den, děkuji za dotaz, nemusíte se omlouvat. Pokud měla dcera pouze rýmu, neměla horečku, streptest na místě nebyl, další je věk dítěte, u 3 měsíčního dítěte je velmi malá pravděpodobnost, že by onemocnělo angínou, nicméně pokud tedy streptest vyšel pozitivní, bylo na místě nasazení antibiotik, dcera by je měla v každém případě ale brát 10 dní a dobrat je, když už byly nasazeny. Lékem 1. volby na angínu je stále např. Ospen(= fenoxymethylpenicilin). Pokud je alergie na penicilin, poté se teprve dává klarithromycin(např. Klacid). Augmentin určitě ne, navíc pokud by měla mononukleozu, což je velmi nepravděpodobné, ale ze začátku může mít podobný klinický obraz jako angína, tak by se jí po augmentinu vysela vyrážka. V každém případě nyní už by měla dcera dané atb dobrat. Augmentin je širokospektrý penicilin - amoxicilin, jehož účinek je potencován(= zesílen) kyselinou klavulanovou. Používá se v jiných indikacích. Dále to samé platí u staršího syna a dcery, pokud nemají příznaky angíny (horečky, bolesti v krku), neměl by se dělat výtěr z krku vůbec, toto se provádělo dříve, nyní se již nedoporučuje, i z hlediska toho, že mohou být i bezpříznakoví nosiči – tzn. lidé, kteří mají výtěr na streptokoka pozitivní, ale nevykazují známky daného onemocnění. Nicméně pokud už se výtěr krku provede a streptokok se vykultivuje, málokterý pediatr si dovolí atb nenasadit, kvůli možným ledvinným komplikacím, ke kterým by mohlo, ale nemuselo kvůli streptokoku dojít. Pokud by se atb nenasadila, je třeba vždy vyšetřit moč a pohlídat do budoucna jakoukoli infekci močových cest. Váš další dotaz ohledně léků na kašel a rýmu. Při běžné rýmě i kašli bych řekla, i ze své vlastní zkušenosti, je důležitější odsávat u menších dětí, u větších pořádně smrkat, event. zvlhčit nos přípravky obsahující mořskou vodu, až pokud je nos hodně ucpaný nebo trvá déle, použít klasické nosní kapky, ty by se neměly užívat déle než 7 dní. Můžete je užít i nárazově. Při kašli, pokud je kašel suchý můžete použít antitusika – např. Stoptussin, pokud pak bude vlhký, můžete použít mukolytika a sekretolytika – např. Mucosolvan. Neužívejte antitusika a mukolytika najednou. Ale není nutné tyto podpůrné léky podávat, záleží to na Vás a na Vašem dítěti. Každé dítě je individuální a každému zabírá něco jiného. Pokud v noci kašel hodně budí, lze podat i dithiaden, neměl by se podávat dlouhodobě, pokud to není nutné. Na kašel dobře zabírá i olejový zábal na hrudník na noc, pokud si ho dítě nechá dát. Dále zvýšená poloha, zvlhčovat vzduch. Pokud trvá kašel déle, nebo se přidají teploty, je určitě na místě, aby Vaše dítě vyšetřil pediatr.
Dětská chůvička je přístroj, který rodiče upozorní na pláč dítěte. Jedna jednotka je poblíž dětské postýlky, druhou má rodič u sebe v jiném pokoji. Když například začne děťátko plakat, maminka nebo tatínek to uslyší na svém přístroji. Existují i chůvičky s kamerou přenášející kromě zvuku i aktuální obraz miminka.
Více